Plaka ile Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Plaka ile araç hasar kaydı sorgulama hizmeti sonucu, almak istediğiniz aracın geçmiş kaza ve sigorta poliçesi bilgilerini öğrenebilirsiniz. Tramer’in ücretli bir hizmet olarak verdiği araç hasar kaydı sorgulama işlemi her sorgulama başına ücretlendirilmektedir. Tmarer sorgulama ile sizde almak istediğiniz ikinci el araçların geçmiş kaza bilgilerine yada hasar alıp almadıklarına araç plaka sorgulama ile ulaşabilirsiniz. Plakadan araç sorgulama işlemi nasıl yapılıyor sizlere adım adım anlatmak için blog yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Tramer Kaydı Nedir?
Öncelikle Tramer nedir; Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi’nin kısaltmasıdır. Bu elektronik sistem tüm sigorta bilgilerinin toplandığı büyük bir sigorta veri deposudur. Tmarde yani SBM’de sorgu yaparak, aracın geçmişte hasarı olup olmadığı, aracın var ise değişen parçalarının, eski sahiplerinin kaza bilgilerini temin edebiliriniz. Ayrıca son zamanlarda Trafik sigortası teklifi alabilir, geçmiş trafik sigortası ve kasko poliçesi geçmişlerine ulaşabilirsiniz.

Tramer Kaydı Neleri Saklı Tutuyor ?
Almak istediğiniz araca Tramer sorgusu yaparak geçmiş yıllardaki hasarlarının görebilirsiniz. Plakadan araç hasar sorgulama ile sorgulamak istediğiniz aracın ;

– Kaza tespit tutanaklarına

– Aracın kaç defa satış işlemi uygulandığına

– Araç Marka, model ve kilometre bilgilerine

– Aracın hasar sonrası değişen parçaların orijinal mi yoksa yan sanayi mi olduğuna

– Tüm hasar geçmişine ve kazadaki kusur oranlarına

– Aracın değişen parçaları varsa hangi oto servislerde değiştiğine bakabilirsiniz.

– Aracın Trafik sigortasının olup olmadığına ve geçmiş trafik sigortası poliçeleirne

– Aracın kasko bilgilerine v, geçmiş kasko poliçelerine ayrıca kadar süre ile kaskolu olduğuna

Tramer Haricinde Nerede Hasar Sorgulama Yapabilirsiniz.
Tramer ile başlayan plaka ile araç hasar kaydı sorgulama işlemi daha sonraki süreçte; Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom’un da dahil olması ile birlikte daha kolay bir hale gelmiştir. Sms ile araç hasar kaydı sorgulamak için operatör fark etmeksizin örnek olarak Plakayı Yazın ( Örn; 34bsg212 ) > Turkcell, Vodafone veya Türk Telekom 5664‘e gönderin. Araç hasar bilgileri cebinize gelsin, ayrıca her sorgulama için 7 tl ücret ödeyeceğinizi aktaralım

Ücretsiz Hasar Kaydı Sorgulama
Ücretsiz araç hasar sorgulama için, hasar kaybı bilgisini ve tutarını sadece sigorta acenteleri kendi ekranlarında görebilmekteler. Eğer sadece bu bilgiler sizin işinize yetiyor ise size en yakın sigorta acentenizden ücretsiz olarak talep edebilirsiniz.

Plakadan Hasar Geçmişi Sorgulama
Sbm ekranlarından hasar geçmişi sorgulayacağınız gibi sms ilede Plakanızı yazarak mevcut operatörünüz üzerinden (Turkcell, Türk Telekom, Vodafone) 5664’e SMS gönderin ve satın alacağınız aracın hasar geçmişine ulaşabilirsiniz.

 

Sms ile Araç Parça Değişimi Sorgulama
Alacağınız aracın eksper raporu olan ağır hasarlı kazalarda değişen orjinal parçaları öğrenmek için ise cep telefonunuzun sms bölümüne girerek “PARCA boşluk PLAKA boşluk HASAR TARİHİ” bilgilerini sms bölümüne aralarında birer boşluk bırakarak yazdıktan sonjra 5664 SMS atarak sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca yapacağınız araç sorgulama işleminin sonunda alacağınız aracın geçmişte plakası değişmiş olsa bile, o aracın geçmiş hasar detaylarına ulaşabilirsiniz.

 

Sms ile Kaza Tespit Tutanağı Sorgulama
Herhangi bir kaza sonucu doldurulan kaza tespit tutanakları, kaza sonrası tutanakların ve kaza yapan kişilerin ehliyetleri sigorta şirketine iletilmesi gerekmektedir. Sigorta şirketlerine iletilen kaza tespit tutanakları en kısa zaman içinde web ortamında SBM’ye yüklenmektedir. Kaza tespit tutanaklarını sms ile sorgulama haricinde ücretsiz olarak sbm.gov.tr adresinden de sorgulayabilirsiniz. Sms ile kaza tespit tutanağı sorgulamak için 5664’e KTT boşluk plakayı yazarak SMS gönderip sorgulamanız ile ilgili bilgileri alabilirsiniz.,