Tramer Sistemi Nedir ?

İkinci el araç alım – satım işlemlerinde, sıkça kullanılan bir sorgulama ve kayıt sistemi olan Tramer(Trafik Sigortaları Bilgi Merkezi), araçların hasar kaydı ve kusur geçmişi ile ilgili sorgulamalarda kullanılır.

Bunlara ek olarak tramer kayıtlarında aracın kasko-trafik poliçe bilgileri, değişen parça bilgisi vb. gibi detayları öğrenmek de mümkündür. Tramer kaydını, web sayfasından online olarak veya SMS ile sorgulayabilirsiniz. Tramer ikinci el araç piyasasının olmazsa olmaz bilgi sistemi olarak öne çıkmaktadır.

Tramer Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır ?
Bu kayıtları sorgulamak için öncelikle araçla ilgili birtakım bilgileri sisteme girmek gerekir ve bu bilgilerin doğruluğu araç hakkında doğru bilgiyi edinmeniz için çok önemlidir. Bu noktada, Tramer kaydı sorgulama ekranında karşınıza üç farklı seçenek çıkacaktır. Bunlar; “Plaka ve TC Kimlik No İle Sorgulama”, “Plaka ve Vergi Kimlik No İle Sorgulama”, “Sigorta Bilgileri ile Sorgulama”dır. Bu bilgilerden herhangi birini girerek sorgulama yapabilirsiniz.

SMS ile sorgulama sırasında da yine “Plaka No”, “Şasi Numarası”, “TC Kimlik Numarası” ve sorgulama çeşidine göre kasko poliçe numarası, kaza tespit tutanağı ihbar no gibi bilgilerle sorgulama yapmak mümkün.

Yine son yıllarda SBM tarafından geliştirilen bir mobil uygulama olan Sigortam360 ile de benzer bilgileri kullanarak aynı bilgilere anında erişim kolaylığı sağlanmış durumda.

Yukarıda saydığımız sorgulama yöntemleriyle, sistemin 2.el araç almak isteyenlere, hızlı şekilde güvenilir ve işe yarayan bilgiler sunduğunu söyleyebiliriz. Bundan olayı her geçen gün daha çok tercih edilmektedir.

Gelişen teknolojinin insanlığa katkılarından birisi olarak adlandırabileceğimiz Tramer sistemiyle, ikinci el araç piyasasında eskiden sıkça rastladığımız, yasal olmayan ve alıcıları mağdur eden durumların önüne geçilmiş oluyor. Adeta gönül rahatlığıyla 2.el araç alma fırsatı sunuyor.

Tramer Sorgusu Nereden Yapılabilir ?
Daha öncede belirttiğimiz gibi, Tramer sisteminin her an her yerde ulaşılabilir olması büyük avantaj. Yukarıda bahsi geçen bilgileri kullanarak yapılacak sorgulamaları, ister 5464’e göndereceğiniz SMS ile (Örnek: HASAR S -boşluk- “şasi no”) ister web sitesinde bulunan formu doldurarak öğrenebilirsiniz.

Trafik Sigortası Sorgulama
Trafik sigortası sorgulama işlemleri için 3 ayrı seçenekten yararlanabilirsiniz. Plaka ve TC kimlik numarası ile sorgulama, Plaka ve Vergi Kimlik Numarası ile sorgulama veya Sigorta Bilgileri ile sorgulama yapabilirsiniz.Sigorta Bilgi Merkezinin sitesinden trafik poliçesi sorgulama bölümüne girerek istenilen bilgileri eksiksiz doldurarak sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Web sitesinde karşınıza çıkacak bu ekranda, herhangi bir seçeneğe tıklayıp doğru bilgileri girmeniz yeterli.

Kasko Sigortası Sorgulama
Kasko poliçesi sorgularken aynı trafik sigortası poliçesinde olduğu gibi site üzerinden istenilen bilgileri eksiksiz doldurarak sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Kasko sorgulamasında da yine aynı trafik sigortası poliçesinde olduğu gibi ekrandan ilgili seçeneğe doğru verileri girerek bilgilere ulaşabiliyorsunuz.

Kasko sigortası poliçesi sorgulamak için tıklayınız.

 

Araç Hasar Kaydı Sorgulama
Daha önce de belirttiğimiz gibi Tramer kayıtlarına belki de en çok ihtiyaç duyulan konulardan birisi araç hasar kaydı sorgulama. SBM tarafından teknolojinin etkin kullanımının tercih edilmesi sayesinde bu sorgulamaları da web sitesinden, SMS aracılığı ile veya Sigortam360 uygulamasında yapmak mümkün. Tek gereken, daha önce bahsettiğimiz ve araç hakkında olan belli başlı bilgiler. (Plaka, Şasi, TC Kimlik, Vergi Kimlik No’ları vb.)

Aracın kaza tespit tutanağını sorgulamak için tıklayınız.

Tramer Belge No Nedir ?
Tramer konusunda son olarak bir detaya dikkat çekelim: Eğer poliçe numarası ile sorgulama yapmak isterseniz, şirketlerin poliçeleri basarken kullandıkları Tramer belge no’yu kullanmanız gerekmektedir.

Tramer’den edineceğiniz bilgilerin sizi doğru 2.el araca ulaştırması dileğiyle.