Lastiklerinizin Ömrünü Uzatmak İçin 12 İpucu !

Araba sahiplerinin şikâyet ettiği ortak noktalardan biri de lastik ömürlerinin kısalığı. Bilinçsiz kullanım sonucu yıpranan lastikler, istenen performansı gösteremez ve kazalara neden olur. Lastiklerin doğru kullanılması hem maddi hasarları önler hem de istenilen performansın elde edilmesini sağlar. Ancak ne yazık ki sürücüler, hayati önem taşıyan lastikler hakkında yeteri kadar bilgi sahibi değil.

Biz de bu nedenle hem iyi bir performans elde etmeniz hem de lastik ömrünü uzatmanız için dikkat etmeniz gereken noktalar şu şekilde sıralayabiliriz:

Lastiğinizin Hava Basıncını Doğru Yapın
Lastiklerinizin hava basıncı düzenli olarak kontrol edilmeli ve araç üreticisinin belirlediği değerlere -sürücü kapısının iç tarafında bulunur- uygun olmalıdır. Aksi takdirde lastikleriniz garanti kapsamından çıkabilir. Düşük hava basıncı lastiğin omuzlarında, yüksek hava basıncı ise taban merkezinde düzensiz ve çevresel aşınmaya sebebiyet verebilir. Ayrıca unutulmamalıdır ki hava basıncının lastik soğukken ölçülmesi daha uygun olacaktır.

Rot Ayarınızı Yaptırın
Rot ayarı, lastiklerin yere temas alanını ve tekerleklerin birbirine paralel alarak yol almasını sağlar. Rot ayarı bozuk lastikler birbirine paralel değildir, bu da erken aşınmaya neden olur. Bu, lastik ömrünün kısalmasının yanı sıra, sürtünmenin normalden daha fazla olması nedeniyle yakıt tüketiminin artmasına, süspansiyon ve döner aksamda hasarlar meydana gelmesine neden olur.

Lastik Tamirinin Fitil ile Yapılmasına İzin Vermeyin
Lastikler pek çok yöntemle tamir edilir. Bunlardan en kolay ve hızlı olanı, fitil ile hava kaçağının engellenmesidir. Bu geçici yöntem, lastiğinizin garanti kapsamı dışında kalmasına neden olabilir. Çünkü birçok lastik üreticisi, fitil ile tamir edilmiş bir lastiğe garanti vermez. Lastiklerinizi tamir ettirirken normal yama ya da mantar yama yöntemlerini tercih edin. Bu seçenekler hem lastiğinizin garanti kapsamından çıkmasını engeller hem de ömrünü uzatır.

Belirli Aralıklarla Lastiklerinizin Yerini Değiştirin (Rotasyon)
Lastiklerinizi belirli aralıklara -ortalama 5.000 km’de bir- değişik pozisyonlarda takmanız, farklı aşınmalara maruz kalan lastiklerinizin ömrünü uzatacaktır. Diş derinliği 1

buy cheap kamagra oral jelly

,6 mm’nin altına inmiş lastiklerin ciddi kazalara yol açabileceğini ve bu lastiklere sahip araçların trafikten men edildiğini unutmayın.

Fren Ayarınızı Yaptırın
Ani fren yapmak, lastikler arasındaki kuvvet dağılımında farklılık yaratır. Bu da blok tipi aşınmaların meydana gelmesine neden olabilir. Fren sistemlerinizi, aracınızı üreten firmanın tavsiye ettiği aralıklarla kontrol ettirmeniz lastiklerinizin ömrünü uzatacaktır.

Aracınıza Uygun Lastikler Seçin
Araçlarınızın kullanım amacına göre -binek veya ticari- lastik seçmeniz, lastiğinizi daha uzun kullanmanıza olanak sağlar. Bazı araç tiplerinde aynı ebat lastikler kullanılabilir fakat bu lastiklerin yük ve hız endeksi aynı değildir. Lastiklerinizin ebadının üreticinin belirlediği değerlerde olmasına dikkat edin.

Balans Ayarınızı Yaptırın
Balans ayarı bozuk olan araçlarda, belli bir hız sonrasında titreme ve yalpalama meydana gelir. Balans ayarı yapıldığında, jant ve lastik tam olarak eşleşir. Meydana gelen zıplama, titreme ve yalpalama lastiklerin aşınmasına neden olur.

Lastiklerinizin Yük Endekslerine Dikkat Edin
Her lastiğin kendine özgü yük endeksi vardır ve bu endeksler lastiklerin üzerinde yer alır. Araçlara fazla yük yüklenmesi durumunda, lastiklerde ısınma meydana gelir ve bu da aşınmalara neden olur.

İklim ve Yol Şartlarına Uygun Lastikler Kullanın
Bulunduğunuz mevsimin lastik tipini (kış lastiği, yaz lastiği) kullanmanız lastiğin ömrünü önemli derecede uzatacaktır. Engebeli yolların ve olağandışı sıcaklık düzeylerinin, lastiğinizde normale göre daha çok aşınma meydana getireceğini unutmayın. Ayrıca kış lastiklerinizi satın alırken diş derinliklerinin 3 mm’den az olmasına özen gösterin.

Lastiklerinizi Cilalamak İçin Petrol Bazlı Kimyasallar Kullanmayın
Lastiğinizi parlatmak için, içinde çeşitli kimyasallar bulunan petrol bazlı deterjan ve cilaları kullanmanız, lastiklerde aşınmalara yol açarak ve ömürlerini kısaltacaktır.

Lastiklerinizi Dinlendirin
Süresi iki haftayı aşan park etmelerde lastik havasını 7.5 PSI arttırmanız ve otomobilinizi takoza almanız. Bu, lastiklerin rahatlamasını ve ömürlerinin uzamasını sağlayacaktır.

Lastiklerinizin Değiştirme Zamanını Geçirmeyin
Lastiklerinizin değiştirme zamanının geldiğini, virajlarda veya dururken çıkan lastik seslerinden,direksiyon hakimiyetinin azalmasından, lastiklerin aşınmasından ve yüksek hızla giderken araçta meydana gelen titremelerden anlayabilirsiniz. Ancak lastikleriniz bu sinyalleri vermeden, düzenli olarak kontrollerini yaptırmanızı tavsiye ederiz.