Konut sigortası hangi durumları karşılamaz?

Konut sigortası her ne kadar evimiz ve ailemiz için bir güvenceyse ve çeşitli özel teminatlar ile hayatımızı koruma altına alıyor olsa da, bazı haller konut sigortası dışında değerlendirilmektedir. Yani bazı durumlar, sigorta kapsamının dışında kalmaktadır. Bu haller de özel olarak belirtilmiştir. Konut sigortası hangi durumları karşılamaz, hep birlikte madde madde bakalım.

Savaş her zaman olağan dışı ve beklenmeyen bir haldir. Her türlü savaş olayı, istila, yabancı düşman hareketleri, çarpışma, iç savaş, ihtilal, ayaklanma ve benzeri hallerde ortaya çıkan bütün zararlar kapsam dışında bırakılmıştır.
Herhangi bir nükleer yakıt sebebi ile ortaya çıkan zararlar da yine kapsam dışında kalmıştır.
Kamu otoritesi sebebi ile sigortalı varlıklar üzerinde yapılacak bir tasarruf ve dolayısıyla oluşan zararlar karşılanmamaktadır.
Yangın çıkmadığı halde

kamagra oral jelly usa

, sigortalı varlıkların kendi kusurları ile kendi bozulmaları ile yanması ve benzeri şekilde ortaya çıkan zararlar da karşılanmayacaktır.
Yine yangın söz konusu olmadığı halde, sigortalı varlığın ateşe tutulması ile oluşan zararlar, ütü, mum ya da aydınlatma ürünleri sebebi ile oluşan zararlar hariç tutulmaktadır.
Elektrik ile çalışan her türlü motor, elektronik alet, cihaz ve tesisatın, kısa devre, topraklama ve voltaj dalgalanmaları ile hasar görmesi, üstelik bunların bir yangın dışında gerçekleşmesi, zararların kapsam dışında bırakılmasına sebeptir.
Son olarak belirteceğimiz harici durum ise alçak basınç ile ilgili olacak. Alçak basınç sebebi ile oluşan çökmeler, yırtılmalar ve benzeri durumlar konut sigortası için kapsam dâhilinde değildir.

Zorunlu trafik sigortası ile araçlar üzerinde oluşturulan zorunluluktan farklı olsa da konut sigortası da, adeta araç kasko sigortası gibi gereklilik arz etmektedir. Gerekliliği tartışmasız olan sigortayı yaptırmalı ama yaptırırken de dikkatli olmalıyız. Çünkü poliçe kapsamı size göre özel olarak hazırlanacaktır. Sürprizler ile karşılaşmamak için temkinli olmalısınız. Teminat dışı olan konular ve durumları bilmeli ve şaşkınlık yaşamamalısınız. Aksi halde, bu tür durumların da konut sigortası tarafından karşılandığı düşüncesine kapılabilirsiniz. En doğru bilgi için uzman bir sigorta danışmanı ile görüşebilirsiniz.