Çocuk Araba Koltuğunu ve Emniyet Kemerini Önemseyin!

Çocukların yetişkinlere kıyasla, bir kaza esnasında tepki verme süreleri daha uzun olup; hatta belli bir yaşa kadar bu refleks hemen hemen hiç yoktur. Bu durum da, çocukların arabadaki güvenliklerinin sağlanması için ekstra dikkat gösterilmesi gerektiğini ortaya koymaktadır.

Hangi Yaş İçin Nasıl Bir Tedbir Alınmalı?


Çocuğun kilosuna ve yaşına uygun seçilecek araba koltuklarının ve araç içindeki emniyet kemerlerinin kullanılması kaza anında meydana gelebilecek riskleri azaltır. Oto koltuklarının kullanımı her yaş grubuna göre değişiklik göstermektedir.

1 – 3 Yaş Grubu Çocuklar: Oto koltuğunu mümkün olduğunca çocuğunuz arabanın arkasına bakacak şekilde yerleştirmeye dikkat edin.

4 – 7 Yaş Grubu Çocuklar: Oto koltuğu üreticisinin belirttiği kilo ve boy limitleri dahilinde, çocuğunuzun yüzü arabanın önüne bakacak şekilde koltuğu arabanın arka koltuğuna yerleştirebilirsiniz.

8 Yaş ve Üstü: Çocuğunuz araç emniyet kemerini kullanmak için ideal büyüklüğe erişene kadar, onu oto koltuğunda tutabilirsiniz. Aracın kendi emniyet kemerini kullanmaya karar verdiğinizde de, kemer taktığınız zaman çocuğun yüzünden veya boynundan değil; omzundan geçmelidir. Emniyet kemerinin alt bölümü ise karnının üstünü değil; üst basen bölgesini kavramalıdır. Tabii ki, çocuğunuzu aracın önüne oturtmaktan kaçınmalısınız.

Oto Koltuğu Kullanırken Dikkat Edeceğiniz Diğer Hususlar


Eğer ikinci el bir oto koltuğu kullanacaksanız, o koltuğun da yenisi gibi temel güvenlik standartlarını karşıladığından emin olmalısınız.
Araba koltuğu satın almadan önce iyi araştırma yapmalı, ürünün artıları ve eksileri hakkındaki yorumları okumalısınız.
Koltuğu aracınıza doğru şekilde yerleştirdiğinizden emin olmalısınız. Koltuğun en güvenli şekilde araca nasıl yerleştirileceği konusunda internetten de yardım alabilirsiniz.
“Benim Başıma Gelmez” Demeyin!

Araba yolculuğunuz çok kısa sürecek olsa bile hem kendinize hem çocuğunuza emniyet kemeri takmayı ihmal etmemelisiniz. Hayat sürekli bir yerlere koşuşturmakla geçiyor. Ama kendinizin ve çocuklarınızın hayatının gideceğiniz yerden, yetişeceğiniz işlerden daha değerli olduğunu unutmayın.

Bir başka unutmamanız gereken husus da, güvenliğiniz için aracınızın zorunlu trafik sigortasını ve kasko sigortasını yaptırmak. İhtiyacınıza en uygun kasko sigortasının belirlenmesi ve trafik sigortanızın ödenmesi için Sigorta Cini’ne başvurabilirsiniz.