Bireysel Emeklilik Kimler İçin Avantajlıdır?

Bireysel Emeklilik Kimler İçin Avantajlıdır?

Bireysel emeklilik sistemi, katıldığı yaş ne olursa olsun, 10 yıl sistemde kalan ve 56 yaşını dolduran bütün katılımcılara emeklilik imkanı sunar. BES’in diğer yatırım araçlarından farkı ödediğiniz katkı payına ilave olarak %25’lik devlet katkısının her ay hesabınıza yatırılıyor olmasıdır. Ayrıca katkı paylarınızın sizin tercih ettiğiniz yatırım fonlarında değerlendirilmesi, aldığınız riskle orantılı olarak daha büyük birikime imkan tanır.

Peki, BES’e katılımda kimler avantajlıdır?

Fiil Ehliyetine Sahip Çocuklarınız: BES’e ne kadar erken yaşta katılırsanız kazancınız ve birikiminiz o oranda fazla olur. Fiil ehliyetine sahip çocuklarınız adına katkı payı yatırabilir, böylelikle çocuğunuzun sisteme olabildiğince erken yaşta katılmasını sağlayabilirsiniz. Genç katılımcılar hem %25’lik devlet katkısından daha uzun yıllar yararlanabilir hem de getiri değişkenliği yüksek yatırım fonlarını tercih etme ve daha çok kazanma olanağına sahip olabilirler.

Çalışma Hayatına Yeni Başlayanlar: BES, emeklilik döneminiz için önemli bir güvencedir. Çalışma hayatına başladığınızda kazancınızın bir miktarını BES’e aktararak, zorunlu tasarruflarla geleceğinize yönelik bir güvence sağlayabilir,Yaşam standartınızı dengede tutarak maddi bir kazanım elde edersiniz.. Üstelik çalışma hayatına başladığınızda, gerek emekliliğinize kalan süre gerek yaşınız itibariyle risk alma eğiliminiz fazla olduğu için getiri değişkenliği yüksek yatırım fonlarından da yararlanabilirsiniz.

Ev Hanımları: Bireysel emeklilik herkesi hayatın beklenmeyen sürprizlerine karşı hazırlıklı hâle getirir. Çalışmayan ve dolayısıyla Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) güvencesi olmayan ev hanımları, bireysel emeklilik sistemine katılarak emeklilik dönemlerinde tıpkı SGK’lı gibi birikimlerini dilerlerse toplu halde dilerlerse aylık maaş ödemesi olarak alabilirler. Ayrıca katkı payı tutarını dilediğinizde artırabilme

Buy Amoxil UK

, ek ara ödemeler yapabilme, fon tercihlerinizi piyasa koşullarına göre yıl içinde 6 kez değiştirebilme hakkınızın olması daha avantajlı bir emeklilik sağlar.

BES’e Yüksek Tutar Aktarabilecek, Geç Katılımcılar: BES’te çok kazanmak için katılımcının risk profili önemlidir. Genellikle emekliliğine az süre kalan veya BES’e geç yaşta katılan kişilerin düşük riskli yatırım fonlarından yararlanmaları önerilir. Ancak bu kişilerin avantajı BES’e aktarabilecekleri tutarın genç katılımcılara oranla daha fazla olmasıdır. Gerek sisteme giriş miktarını yüksek tutarak gerek ek, ara ödemeler yaparak gerek aylık yüksek katkı payları ödeyerek emekliliğinizde iyi bir birikim elde etme avantajına sahip olabilirsiniz.

Sigorta Cini