Araç Sigortası Fiyatlarını Ne Belirler?

Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko

Zorunlu trafik sigortası, meydana gelen bir kaza sonrası sadece karşı tarafın hasarının karşılanmasına yardımcı olmaktadır. Kasko ise kaza durumda ya da kaza durumu dışında, araçta meydana gelen ve poliçede belirtilen her türlü hasarı karşılamaktadır. Tercihe bağlı olsa da kasko, araç sahipleri için büyük önem taşımaktadır. Çünkü kasko poliçesinin bulunmadığı durumlarda, araçta meydana gelebilecek hasarlar ile büyük maddi kayıplar yaşanabilmektedir. Bu nedenle trafiğe çıkmadan önce hem trafik sigortasının hem de kaskonun yaptırılması önemle tavsiye edilmektedir. Kasko sigortası poliçesinin kapsamı istenilen teminat genişliğine göre sigortalı tarafından belirlenebilmektedir. Trafik sigortası standart teminat vermekte olup, sigorta şirketlerinin özelinde bazı ek teminatlar (çekici hizmeti) ilave prim ile poliçeye eklenebilmektedir.

Araç Sigortası Fiyatı – Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

Her yıl Hazine Müsteşarlığı tarafından düzenlenen trafik poliçelerinin sağladığı teminatlar ve üst limitler ışığında, sigorta şirketleri farklı poliçeler oluştururlar. Hesaplama işlemi yapılırken dikkate alınan unsurlar arasında öncelikli olarak aracın modeli, yılı ve bağlı olduğu il bulunur. Aracın model ve yılının yanı sıra daha önce karıştığı kazalar da göz önünde bulundurulur. Eğer araç geçmişinde kaza ya da hafif hasar var ise ödenecek primde artış olabilmektedir. Ayrıca herhangi bir kaza ya da hasar durumu olmaması durumda da poliçede indirim yapılabilmektedir. Aynı şekilde sigorta sahibinin kaza geçmişi de poliçe bedelini etkilemektedir. Trafik sigortası hesaplama işleminde sürücünün ve aracın bulunduğu sigorta kademesi de büyük önem taşımaktadır.

Araç Sigortası Kademeleri Nelerdir?

Araç sigortası kademeleri trafik kurallarına uyumu artırmak, başarılı sürücüyü ödüllendirmek, trafik kurallarına uymayanları uymaya teşvik etmek amaçlı, yeni bir uygulamadır. Sigorta kademeleri, sürücülerin ne kadar süre ile kaza yapmadan araç kullandıklarına göre belirlenmektedir. Buna göre kişiler poliçelerini ya indirimli ya da zamlı olarak almaktadırlar. İlk kez sigorta altına alınan araç ile 4. kademeden giriş yapan sürücüler %0 ceza ya da indirim oranı ile başlayıp daha sonraki yıl

buy generic levitra

, durumlarına göre indirimli ya da zamlı kademeye geçiş yapabilirler. Yani sıklıkla kaza yapan kişiler yüksek primli kademeye, yılı kazasız bitiren sürücüler ise indirimli kademeye doğru ilerler.